sobota, 7 maja 2011

Przypomnijmy o Rotmistrzu...z pieśnią na ustach!

Polskość to wartość bezcenna. Sprawdzona w najcięższych próbach. A jeśli ludzie pokroju Witolda Pileckiego oddawali za nią życie, polskość to nie tylko powód do dumy, ale i do radości. Niech nadchodząca 110. rocznica urodzin Ochotnika do Auschwitz, natchnie nas dumą i przepełni radością. Płynie w nas krew Rotmistrza!

Okrągły jubileusz Witolda Pileckiego to doskonały powód, by sobie uświadomić te prawdy. To także okazja, by odpowiednio przygotować się do świętowania 13 maja. Dokładnie miesiąc przed urodzinami Rotmistrza, na stronie www.michaltyrpa.blogspot.com wymienionych zostało dwadzieścia pięć miast, w których przejdą Marsze Rotmistrza. Tydzień przed tym wydarzeniem można przypuszczać, że miast tych będzie jeszcze więcej.

Zaktualizowana lista miejscowości (wraz ze szczegółami) zostanie podana do wiadomości 9 maja b.r. na stronie www.marszrotmistrza.blogspot.com .


Jak już niejednokrotnie była o tym mowa, Marsze Rotmistrza to doroczny, choć nie jedyny element akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”).


Wiele osób i środowisk pracuje na rzecz realizacji głównych celów naszej apolitycznej inicjatywy obywatelskiej przez okrągły rok. Dla porządku dodajmy, że w ramach akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” staramy się przede wszystkim o:

1) upowszechnienie „Raportu Witolda” z 1945 r.
2) stworzenie lobbingu na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy Ochotnika do Auschwitz
3) ustanowienie rocznicy śmierci Rotmistrza – 25 maja – europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.


O urzeczywistnienie tych celów, pomimo licznych przeciwności, staramy się nieprzerwanie od stycznia 2008 r. Zabiegamy również o upamiętnienie Rotmistrza w każdym polskim mieście oraz o to, aby Kościół katolicki rozważył wyniesienie na ołtarze największego chrześcijańskiego rycerza XX w. (zob. cytowany wcześniej wywiad, a także aktualizowany profil akcji w serwisie Facebook)


Podsumowując wydarzenia, jakie miały miejsce od 13 kwietnia b.r. warto zwrócić uwagę na niektóre fakty. Od jesieni 2009 r. zbierane są podpisy pod petycją o ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem (wersja online: http://www.petycje.pl/4376 , plik pdf do pobrania: kliknij )


Plan, by na 110. urodziny sprawić Rotmistrzowi prezent w postaci miliona podpisów pod petycją (zob. depeszę PAP z 18.XI.2010), okazał się niewykonalny, jednak wiele osób wciąż angażuje się w tę akcję. Są wśród nich pojedynczy wolontariusze, są także zorganizowane środowiska, jak np. Polonia z irlandzkiego Galway (zob. „Biegiem czcząc pamięć rotmistrza”) i członkowie Stowarzyszenia „Małopolscy Patrioci”(zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Niedzielę Palmową”).


Wśród faktów związanych z naszym „przypominaniem o Rotmistrzu” warto odnotować także:

- przystąpienie do akcji Związku Strzeleckiego „Strzelec” – Organizacji Społeczno-Wychowawczej, miesięcznika „Forum Samorządowe” , a także Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

- uświadomienie niektórym, iż ten, kto zachowuje się niczym patriota III Rzeszy, nie może uczciwie podawać się za patriotę polskiego (zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu gdańskim neonazistom”)

- tuż po Święcie Konstytucji 3 Maja specjalne zaproszenie na urodziny Witolda Pileckiego zostało skierowane do polskich europosłów, senatorów, posłów na Sejm, a także dziennikarzy (zob. „Politycy zaproszeni na Marsze Rotmistrza”)

- ukazanie się poświęconego rtm.Pileckiemu majowego numeru miesięcznika „Goniec Wolności”, który wydaje Stowarzyszenie KoLiber – jeden z najstarszych instytucjonalnych uczestników akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”.


Wszystko to, a także nowiny, o których można dowiedzieć się z facebookowych profilów Marszów Rotmistrza w poszczególnych miastach, pozwala z optymizmem patrzyć w przyszłość.


W wielu miejscowościach, w których świętujemy jubileusz Witolda Pileckiego, oprócz Marszów Rotmistrza, a ściślej – po nich, planowane są urodzinowe spotkania. Jak już zwracaliśmy uwagę (patrz pkt.V materiału „Czego nie powinno zabraknąć podczas Marszów Rotmistrza 2011?” opublikowanego 8 kwietnia 2011 na stronie www.marszrotmistrza.blogspot.com ), Urodzin Rotmistrza nie powinniśmy świętować w atmosferze smutku.


Tragiczne fakty z biografii Ochotnika do Auschwitz, które w ramach akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” upowszechniamy, nie powinny przyćmić naszej radości.


Radości z tego, że Witold Pilecki był jednym z nas. Że – jak to ujęła Joanna Płotnicka – w naszych żyłach płynie Jego krew! A jest to krew człowieka, którego wytrwałość, męstwo, pokora i prawdziwie ułańska fantazja, nie mają równych.


Skoro zaś 13 maja to urodziny kawalerzysty, świętujmy je z fantazją! Świętujmy tak, żeby - powtarzając za Josifem Brodskim – sprawić przyjemność cieniowi..

W odpowiedni nastrój wprawi nas wiązanka melodii, które dedykuję wszystkim „przypominającym o Rotmistrzu” wolontariuszom. Dzięki możliwościom, jakie daje Internet, ów Zestaw Muzyczny na Urodziny Rotmistrza można wykorzystać zarówno na pomarszowych imprezach w licznym gronie, jak i w zupełnie kameralnej atmosferze. Wszędzie tam, gdzie będziemy świętować Jubileusz Witolda Pileckiego.

Gorąco zachęcam do przećwiczenia piosenek, abyśmy 13 maja w trakcie wielkich ogólnopolskich (a nawet światowych!) Urodzin Rotmistrza, mogli przynajmniej niektóre z nich odśpiewać razem.

Panie i Panowie: przypomnijmy o Rotmistrzu! Z pieśnią na ustach!

1. „Malowane dzieci”2. „Przybyli ułani pod okienko”3. Żurawiejki4. „Pałacyk Michla”5. „Hej panienki posłuchajcie”

http://www.youtube.com/watch?v=ShIG0lW7fwA

6. „Powróćmy jak za dawnych lat”7. „Jak całować – to ułana!”8. „Dzisiaj tak mi jakoś dobrze jest”9. „Na cześć młodości”10. „Brunetki, blondynki”11. „Ach jak przyjemnie”12. „Czy mnie chcesz?”13. „Barbara”14. „Marianna”15. „Ach te Rumunki!”16. Czardasz Tokaj17. „Ach te Cyganki!”18. „Takie coś”19. „Ach te baby”20. „Upić się warto”21. „Idzie wiosna!”22. „Każdemu wolno kochać”23. „W tę noc upalną”24. „Może kiedyś (Innym razem)”

http://www.youtube.com/watch?v=a3to5aAYqF4

25. „Głos z daleka”26. „Ja znam cię tyle lat”27. „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”

http://www.youtube.com/watch?v=Qv315nOM5yg

28. „Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie”29. „Ach śpij kochanie”30. „Jak długo w sercach naszych”kontakt: michal.tyrpa [at] gmail.com

Zob. także:

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258kontakt: michal.tyrpa [at] gmail.com
-

Brak komentarzy: