sobota, 11 czerwca 2011

Przypomnijmy o Rotmistrzu 14 czerwca 2011

Za nami majowe obchody 110. rocznicy urodzin i 63. rocznicy śmierci Ochotnika do Auschwitz. Kolejną ważną okazję dla przypomnienia twórcy Związku Organizacji Wojskowej i jego towarzyszy, stwarza Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.


O tym, jak wyglądały tegoroczne majowe uroczystości na cześć rtm.Witolda Pileckiego, dowiedzieć się można z wielu miejsc w Sieci, w tym z licznych relacji video i fotogalerii. Odnośniki do źródeł zostały zamieszczone m. in. w materiałach z 21 i 7 maja b.r. na stronie www.michaltyrpa.blogspot.com .

Nadal trwa zbieranie podpisów pod petycją o ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Wersja online: www.petycje.pl/4376, formularz w pliku pdf do pobrania (i wydrukowania) stąd.


Uczestnicy naszej akcji przygotowują się także do uczczenia czerwcowego Dnia Pamięci.

Na dwa tygodnie przed 71. rocznicą pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, została przypomniana geneza święta i pojawiła się propozycja konkretnej formy uczczenia polskich ofiar niemieckich obozów. Chcemy to uczynić poprzez przekazanie informacji, wywieszenie biało-czerwonych flag, modlitwę i zadumę oraz zapalenie światełka pamięci o ofiarach i o bohaterach. Szczegóły w materiale: „Narodowy Dzień Pamięci 14 czerwca 2011”.


Na tydzień przed 14 czerwca czytelnicy mojego bloga w portalu Salon24.pl dowiedzieli się, że tak jak w latach poprzednich, również w tym roku nasi przedstawiciele okazują czerwcowemu Dniowi Pamięci skrajne lekceważenie, zobacz: „Politycy nie chcą pamiętać o polskich ofiarach Auschwitz”.

Informacja o nadchodzącym święcie pojawiła się także w serwisie Polskiej Agencji Prasowej, zob. depeszę .


Dla porządku odnotujmy, że pomimo intensywnej i długotrwałej akcji informacyjnej, większość mediów ogólnopolskich zgodnie przemilczała niedawne urodzinowe Marsze Rotmistrza i uroczystości, w których wzięliśmy udział 25 maja 2011 r. Temat zaistniał jedynie na łamach „Rzeczpospolitej”, zob. „Polska pamięta Rotmistrza” i tygodnika „Gość Niedzielny”, zob. „Bohater potrzebny od zaraz”.

Z kolei czytelnicy „Naszego Dziennika” (gazety, której redakcja także, i to z dużym wyprzedzeniem informowana była o planowanych wydarzeniach), trzy dni po jubileuszu dowiedzieli się, że 110. urodziny Witolda Pileckiego świętowaliśmy nie w dwudziestu dwu, a...wyłącznie w jednym mieście, zob. notkę „Marsz Rotmistrza” .


Z mniejszym lekceważeniem do tak ważnych w skali kraju faktów, podeszły niektóre z mediów lokalnych. Wiele z nich zauważyło zarówno okrągły jubileusz Rotmistrza, jak i biało-czerwone pochody na Jego cześć. Na przykład już 13 maja b.r. w magazynie krakowskiego „Dziennika Polskiego” ukazał się artykuł pt. „Najodważniejszy człowiek świata”.

Warto odnotować ów tekst ze względu na pewien istotny szczegół. Artykuł Włodzimierza Knapa to mianowicie jedyny dotąd w polskich mediach przypadek zauważenia wniosku, jaki Fundacja Paradis Judaeorum skierowała w sierpniu ub. r. do Rady Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Choć fakt ów wiele razy, w wielu miejscach i wielu redakcjom był przypominany, dopiero krakowski „Dziennik Polski” był łaskaw go dostrzec:


Zachęcam do odwiedzania strony Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich:

www.14czerwca1940.pl

Przypominam, że najświeższe aktualności na temat naszej akcji można znaleźć w jej (dostępnym bez logowania) profilu w serwisie Facebook:

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Tych, którzy są obecni na Facebooku, zachęcam do zapoznania się z filmami dokumentalnymi o KL Auschwitz, które dostępne są w linkach zamieszczonych w profilu 'wydarzenia': Narodowy Dzień Pamięci 14 czerwca.


Przed nami Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Bez względu na to, gdzie we wtorek 14 czerwca b.r. fizycznie będziemy się znajdować, weźmy udział w tym święcie! Zachęćmy do uczestnictwa w nim swoich znajomych!

A dla uczestników naszej akcji mam niespodziankę. Szczegóły zostaną podane do publicznej wiadomości podczas uroczystości 14 czerwca 2011 r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.kontakt: michal.tyrpa [at] gmail.com

Zob. także:

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Brak komentarzy: