piątek, 25 stycznia 2013

Pięć lat akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu"


W styczniu 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zainicjowała akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). W sierpniu 2010 r. uświadomiliśmy waszyngtońskiemu Muzeum Holocaustu potrzebę docenienia dokonań rtm.Pileckiego. W Międzynarodowym Dniu Ofiar Holocaustu 2013 w waszyngtońskiej placówce po raz pierwszy odbędzie się wykład o Ochotniku do Auschwitz. Archeolodzy IPN potwierdzili, że szczątki Rotmistrza znajdują się „na Łączce”. Wolontariusze przekonują, że najdzielniejszy żołnierz II wojny światowej zasłużył na Wawel, a sygnatariusze Listu z 24 listopada 2012 r. czekają na gest dobrej woli ze strony rodziny Rotmistrza. Nie słabnie kampania nienawiści i pomówień prowadzona przez ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z rangi dokonań Witolda Pileckiego. Tymczasem media konsekwentnie przekonują o naszym nieistnieniu, a polscy politycy i urzędnicy próbują zawłaszczyć owoce akcji albo ignorują prośby o wsparcie. Pięciolecie akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” to okazja do podsumowań i spojrzenia w przyszłość. Fundacja Paradis Judaeorum zaprasza na 20 wydarzeń składających się na Kalendarium Rotmistrzowskie 2013.Najświeższe nowiny na temat naszej akcji znajdziecie zawsze w jej głównym profilu w serwisie społecznościowym Facebook.

Jak już informowałem, przed rokiem Fundacji Paradis Judaeorum udało się przekonać waszyngtońskie Muzeum Holocaustu o potrzebie oddania należnego hołdu Ochotnikowi do Auschwitz, zob. materiał z 16 lutego 2012 r. „Przypomnijmy o Rotmistrzu historykom Holocaustu”.

27 stycznia 2013 r. waszyngtońska placówka po raz pierwszy w historii organizuje spotkanie poświęcone Witoldowi Pileckiemu. To wielki sukces wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), którzy od stycznia 2008 r. konsekwentnie walczą o odbudowę w Polsce, w Europie i na świecie, pamięci o Autorze „Raportów Witolda”.

To za sprawą konsekwentnego, obywatelskiego lobbingu polskich i amerykańskich wolontariuszy naszej akcji, Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie przypomiało sobie o Rotmistrzu.

Wykład prof.Timothy Snydera z Yale w niedzielę 27.I.2013, to zatem drugi krok we właściwym kierunku. Wierzymy, że dr Steven Luckert – kurator ekspozycji stałej, dotrzyma słowa danego w odpowiedzi (opatrzonej datą 6 lutego 2012 r.) na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum z 30 sierpnia 2010 r. i już niebawem odwiedzający Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie (oraz, co daj Boże, inne tego typu placówki) będą dowiadywać się prawdy o zasługach polskich Bohaterów KL Auschwitz.O tym, co wydarzyło się w ramach naszej akcji od publikacji na stronie www.michaltyrpa.blogspot.com poprzedniego, opatrzonego datą 28 września 2012 r., materiału pt. „Rotmistrz Pilecki zasłużył na Wawel”, można się dowiedzieć z następujących linków:

1) Materiał z 8.X.2012: „PILECKI NA WAWEL” – na Słowacji i Białorusi

2) Tekst na blogu Siłaczki z 9.X.2012: „Polskie Piekiełko – a Pilecki na Wawel, czyli Wojna Światów”

3) Prostujący kłamstwa Kancelarii Prezydenta RP, manipulacje portalu Onet.pl oraz pomówienia i plotki (m.in. na temat rzekomego braku starań z naszej strony o dobry kontakt z rodziną Rotmistrza), obszerny materiał z 12.X.2012: „Przypomnijmy o Rotmistrzu z biskupem Mendykiem”

4) Wywiad londyńskiego „Dziennika Polskiego” z Robertem Pierzyńskim – pełnomocnikiem Fundacji Paradis Judaeorum ds. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki” w Republice Irlandii: „Dając świadectwo”

5) Artykuł Piotra Muszyńskiego – pełnomocnika Fundacji Paradis Judaeorum ds. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) we Francji i w Niemczech, z 14.X.2012: „Fundacja Paradis Judaeorum a rtm.Pilecki”

6) Tekst Joanny Płotnickiej - pełnomocnika Fundacji Paradis Judaeorum ds. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) na Dolnym Śląsku, z 15.X.2012: „Związek Patriotów Polskich XXI wieku”

7) Prostujący pomówienia materiał z 26.X.2012 „Przypomnijmy o Rotmistrzu z Kazimierzem Piechowskim”

8) Materiał z 30.X.2012 „Przypomnijmy o Rotmistrzu w listopadzie 2012”

9) Inicjatywa z 8.XI.2012 „Remind Barack Obama about Witold Pilecki”

10) Druga rocznica rozstrzygnięcia konkursu na esej/artykuł/utwór na temat „Rotmistrz Witold Pilecki – dla mnie, dla Polski, dla świata”

11) Założene facebookowych stron pt. „Rotmistrz Pilecki zasłużył na Wawel”, „Polsko-żydowska niepamięć”, „Tajna Armia Polska” i „Związek Organizacji Wojskowej”, zob. materiał z 30.XI.2012: „Przypomnijmy o Rotmistrzu – nowe strony”

12) Ogłoszony dokładnie miesiąc przed Wigilią Bożego Narodzenia 2012, serdeczny i mądry List do dzieci rtm.Pileckiego

13) Materiał z 4.XII.2012 „Przypomnijmy o Rotmistrzu z córką Tomasza Serafińskiego”

14) Założenie 12.XII.2012 facebookowej strony „To były bohaterskie kobiety”

15) Obraz Władysława Siwka zamieszczony 13.XII.2012 na głównym facebookowym profilu akcji: „24 grudnia nie zapominajmy o ofiarach totalitarnych tyranii”

16) Materiał z 17.XII.2012 „O rtm.Pileckim w Muzeach Holocaustu do prof.Bartoszewskiego”

17) Ogłoszenie w dniu 28.XII.2012 planów na nowy rok – dwudziestu „przypominających o Rotmistrzu” wydarzeń składających się na „Kalendarium Rotmistrzowskie 2013”

18) Artykuł Natalii Julii Nowak z 16.I.2013 „Przypomnijmy o Rotmistrzu – wolontariat patriotyczny”

19) Materiał z 17.I.2013 „Witold Pilecki, Muzeum Holocaustu i Timothy Synder”

20) Świadectwo Joanny Krauzowicz-Tarczoń z 19.I.2013 „Dlaczego jestem wolontariuszem Akcji Przypomnijmy o Rotmistrzu?”

21) Świadectwo Joanny Płotnickiej z 19.I.2012 „Dlaczego Siłaczka jest Wolontariuszem Akcji?”

22) Rzucający nowe światło na wiele kwestii materiał (i dyskusja) z 21.I.2013, który ukazuje zaskakującą postawę przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej wobec odbudowy pamięci o Rotmistrzu „Bartoszewski przeciw Pileckiemu w Muzeach Holocaustu”Pięciolecie akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) i miejsce, w którym znaleźliśmy się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, nasuwają wiele refleksji.

W połowie stycznia 2013 r. archeolodzy IPN potwierdzili przypuszczenia, że szczątki ś.p.Rotmistrza znajdują się w kwaterze „na Łączce” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach. Tymczasem sygnatariusze Listu do dzieci Rotmistrza z 24 listopada 2012 r. nie tracą nadziei, że P.T. Adresaci zechcą przemyśleć wszystkie, odwołujące się do miłości Tej, która była Witoldowi Pileckiemu najdroższą, argumenty przytoczone w piśmie (cały List - vide powyżej, link nr 12).Mimo cenzurowania przez media najważniejszych nawet faktów dokonanych za naszą przyczyną, mimo braku dobrej woli ze strony autorytetów i polityków, sporo (o czym łatwo przekonać się z dokumentacji akcji) udało się nam od stycznia 2008 r. osiągnąć. I, co krzepiące, coraz więcej osób identyfikuje się z tym wszystkim, co stanowi owoc naszego trudu (vide Oświadczenie Wolontariuszy Akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" z 25 września 2012 r., tekst w poprzednim materiale)

Wbrew zawistnym „właścicielom” narodowej pamięci, koniunkturalnym politykom, cenzorskim mediom oraz – last but not least – polskiemu piekłu, wolontariuszom akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” udało się przybliżyć postać Ochotnika do Auschwitz tysiącom Polaków, Europejczyków, mieszkańców globalnej wioski.Dokładnie cztery miesiące przed obchodzonym przez nas w wymiarze obywatelskim - 25 maja - europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem podsumowujemy ostatnie pięciolecie i dokonujemy nowego otwarcia.

Wierząc, że misja Ochotnika do Auschwitz nadal trwa, będziemy kontynuować nasze dzieło. Będziemy przekonywać, że skala dokonań Rotmistrza predestynuje go nie tylko do trwałej obecności w ekspozycjach rozsianych po świecie instytucji upamiętniających zagładę Żydów. Będziemy - niczym Pan Cogito, z uporem powtarzać, że Witold Pilecki zasłużył na Wawel. Będziemy konsekwentnie – nie tylko przy okazji dwudziestu dat składających się na Kalendarium Rotmistrzowskie 2013 (2014, 2015, 2016 itd.) – odbudowywać świętą pamięć narodowego Bohatera, wcielenia heroicznego wymiaru człowieczeństwa i symbolu prawdziwej miłości bliźniego.

Jako członkowie wspólnoty, dla której pracował, za którą walczył, cierpiał i oddał życie, jesteśmy to Witoldowi Pileckiemu winni. Jesteśmy to winni przyszłym pokoleniom. I nikt nie zdejmie z nas owego zobowiązania.I nie ugniemy się przed jadowitą podłością, którą strzyka polskie piekło.

Z obfitości serca usta mówią... Jak przekonaliśmy się w ostatnich miesiącach (vide materiały w linkach wyżej) w zetknięciu z przedstawicielami owego Związku Patriotów Polskich XXI wieku, próby racjonalnego tłumaczenia, wskazywanie faktów, odwoływanie się do wartości wyższych, nic nie dają.

Bezgraniczna pogarda, wściekła furia, jadowita nienawiść i styl wypowiedzi, który przywodzi na myśl język emerytowanych prostytutek lub ich opiekunów - oto czym legitymują się osoby, które celem swego życia uczyniły zniszczenie naszego dzieła. Jeśli fakty i powszechnie dostępne źródła dyskwalifikują z uporem powielane kłamstwa, to... tym gorzej dla faktów.Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji celów naszej akcji, a zwłaszcza tym, którzy pomimo przeciwności nadal poświęcają jej czas i energię, z całego serca dziękuję. Zarówno wierzącym jak i niewierzącym dedykuję słowa Listu do Rzymian:

„Albowiem jestem tego pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani potęgi niebieskie, ani teraźniejszość, ani przyszłość, ani moce, ani wysokość, ani głębokość, ani żadne inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Bożej, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.” (Rz, 8:38-39)

Nikt, Drodzy Przyjaciele, nie zdoła nas odłączyć od miłości Ojczyzny.Najnowsze aktualności w facebookowym profilu akcji:

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Zob. także profil irlandzkiej „gałęzi” akcji: Przypomnijmy o Rotmistrzu – Irlandia Południowa

kontakt: michal.tyrpa [at] gmail.com

-

Brak komentarzy: